Słów kilka o uśmiechu

Na pewno każdy z nas marzy o pięknym, perłowym uśmiechu. Obecnie dostępna technologia jest w stanie spełnić te marzenia, jednak należy pamiętać, że wybielanie zębów zawsze powinno być poprzedzone wizytą w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta najpierw wykona pełen przegląd uzębienia, a następnie indywidualnie dobierze bezpieczną, najodpowiedniejszą dla konkretnego pacjenta metodę wybielania.

Częstą przyczyną przebarwień zębów są wcześniejsze urazy, leczenie antybiotykami w dzieciństwie, a także nadmierne picie kawy i wina. Mogą to być także przebarwione wypełnienia lub korony. Bez odpowiedniego doboru metody zabieg wybielania może być nieskuteczny.

Przed wybielaniem zawsze konieczne jest profesjonalnie oczyszczenie zębów, a także wyleczenie wszelkich ubytków. Jeżeli nie wyeliminujemy istniejących problemów możemy się spodziewać bardzo poważnych i groźnych konsekwencji, nawet takich jak obumarcie zębów, dlatego tak ważne jest to, aby zabieg przeprowadził specjalista.

Dwie najpopularniejsze metody wybielania to :
1) Nakładkowe wybielanie: lekarz na podstawie wycisków uzębienia wykonuje indywidualne nakładki . Następnie pacjent samodzielnie w domu używa nakładek oraz specjalnego żelu przez okres od 7-14 dni w zależności od potrzeby.
2) Gabinetowe wybielanie: lekarz w gabinecie stomatologicznym aplikuje preparat, który w około godziny jest w stanie rozjaśnić kolor naszych zębów nawet o kilka odcieni. Czasami w tej metodzie używana jest lampa, która ma za zadanie wzmocnić skuteczność preparatu wybielającego.

Wyżej wymienione metody działają wyłącznie na zdrowe szkliwo zębów. W niektórych przepadkach po wybielaniu konieczna jest wymiana wypełnień, które nie ulegają rozjaśnieniu.

Niestety bywają sytuacje w których przebarwienia nie poddają się żadnym standardowym metodom i jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie licówek na przednie zęby.
Wybielanie zębów wykonane przez lekarza stomatologa jest zabiegiem bezpiecznym i nie powoduje uszkodzenia struktury zębów. W niektórych przypadkach zdarza się, że po zabiegu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość oraz podrażnienie dziąseł, które mijają w przeciągu kilku dni od zabiegu. Przez 48 godzin po wybielaniu zębów zalecana jest tzw. ”biała dieta” czyli pokarmy bez substancji barwiących.

Mariola Sztogryn
lekarz stomatolog

Dodaj komentarz

Close Menu